Strzekęcino (Streckenthin) - Wieś położona w gminie Świeszyno powiatu koszalińskiego. Wzmiankowana już w roku 1278, jako folwark należała do majątku w Dunowie. W 1706 roku od hrabiego von Schwerin majątek w Dunowie wraz z Strzekęcinem zakupuje Caspar von Wolde. W 1795 roku Otto Ferdinand Wilhelm von Wolde sprzedaje majątek Friedrichowi Leopoldowi Lewinowi von Kamecke. Rodzina von Kamecke posiada majątek do 1945 roku.
W Strzekęcinie znajdują się dwa eklektyczne pałace, będące dawnymi rezydencjami rodu: Pałac Bursztynowy (wcześniej nazywany Czarnym) wybudowany w latach 1899-1901, łączący cechy stylu neorenesansowego i romantycznego, będący stylizowanym na zamek obronny, który prawdopodobnie zastąpił starszą siedzibę rodową, na co wskazuje wiek drzew w otoczeniu pałacu oraz Pałac Biały zbudowany w 1921 roku jako prezent ślubny dla syna ówczesnych właścicieli. Wg innych źródeł nastąpiło to w 1935 roku.
Po 1945 roku po zajęciu majątku przez wojska radzieckie, Biały Pałac posłużył za główną siedzibę marszałka Żukowa. W latach 60-tych w pałacu mieściła się siedziba PGR-u, które w Białym Pałacu umieściło swoje biura. W latach 1966-80 pałace należały do Jelczańskich Zakładów Samochodowych pełniąc funkcję ośrodków wypoczynkowych. Po 1980 roku w pałacach mieścił się internat Technikum Budowlanego z Koszalina. Dalej w kolejnych latach cały kompleks stał się własnością milicji. Zaczęto remont od naprawy dachu. Planowano utworzenie w pałacu szkoły ZOMO. Jednak po rozwiązaniu tej formacji pałac oddano w ręce Gminy. Ogłaszano kilka razy przetargi. I tak na początku lat 90-tych zrujnowane pałace zostały zakupione przez prywatnego właściciela. Dzięki jego wieloletnim staraniom doszczętnie zrujnowane pałace, zostały odrestaurowane, a ich wnętrzom przywrócono dawny blask. Podczas remontu zmieniono charakter otoczenia pałacu, zarówno pseudo-barokowe ogrody, wybudowano tarasy. Zmieniono równie częściowo wygląd rezydencji, rozebrano przeszklono werandę o stalowej konstrukcji oraz przebudowano południową część pałacu. Bursztynowy Pałac to aktualnie ekskluzywny hotelowy kompleks, który tworzą dziś aż dwa pałace - Bursztynowy i Biały oraz Rezydencja Myśliwska. Znajdują się tutaj również stylowe tarasy, oraz sztucznie wybudowane wulkaniczne ściany.
Pałace położone są w 10-hektarowym parku krajobrazowym, z centralnie usytuowanym stawem oraz bogatą kolekcją różaneczników, cyprysików, platanów, żywotników, magnolii, korkowców, morw, białych jaworów i cisów. W miejscowości znajdują się także przedwojenne kamienice i budynki gospodarcze zespołu folwarcznego z pruskiego muru, zaniedbany cmentarz ewangelicki, zabytkowa wieża ciśnień z 1922 i 150-metrowa aleja wysadzona platanami.
Od roku 1900 w miejscowości Strzekęcin działa gospodarstwo hodowlano-nasienne, które wprowadziło wiele nowych odmian ziemniaka, m.in. Bryzę i stało się jednym największych gospodarstw w Niemczech. Gospodarstwo to zostało założone przez właściciela pałacu: Kartza von Kameke. Po II wojnie światowej działalność tą przejęła Stacja Hodowli Roślin, a obecnie hodowlę kontynuuje Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka.
Część informacji oraz zdjęć dzięki uprzejmości właścicieli Bursztynowego Pałacu.