Ośrodek (baza) OHP w Rosnowie powstał w wyniku zapotrzebowania na pracowników w Nadleśnictwie Manowo. Bazy takie były organizowane i zatrudniały młodzież szkolną zazwyczaj w okresie wakacyjnym. Założycielem stałej bazy w Rosnowie był Nadleśniczy Stanisław Jachowski, który zaczął przygotowywać teren w tym miejscu już w roku 1974.
Cały teren został przez leśników ogrodzony. Doprowadzono wodę i prąd. Nadleśnictwo zbudowało również budynki i zadaszenie w kształcie grzyba nad stołami i ławkami. Wybudowano pomost nad jeziorem. Oficjalnie baza zaczęła funkcjonować 5 lipca 1975 roku.
W roku 1976 w Rosnowie miała miejsce inauguracja krajowego "OHP-Lato 1976" z udziałem Komendanta Głównego OHP. W tym roku baza w Rosnowie była największym zgrupowaniem na terenie Polski. W czasie zgrupowania zakwaterowanych było w namiotach ok. 350 junaków. Przy wejściu postawiono ozdobną bramę gdzie odbywały się warty i która była punktem obserwacyjnym. Do dyspozycji pracowników był m.in. magazyn, stołówka oraz toalety i umywalnia. Działał również radiowęzeł. Wieczorami organizowane były dyskoteki i grał również własny zespół muzyczny. Junacy w wolnym czasie korzystali również z żaglówek, kajaków i ów wodnych, kąpieliska z ratownikiem, wyjeżdżali na wycieczki. Rozgrywane były mecze piłki nożnej, siatkówki - również z młodzieżą rosnowską.
Kadra instruktorska to m.in. pracownicy Zespołu Szkół Mechanicznych w Koszalinie Maria i Ryszard Uliccy. Baza działała w dwóch letnich turnusach. Pierwszy zaczynał się 19 czerwca a kończył 21 lipca, natomiast drugi trwał do 19 sierpnia. Średnia płaca za 3 tygodnie pracy po 6 godzin dziennie wynosiła w tym czasie 1700 zł. Najlepsi junacy mogli zarobić nawet ok. 2,5-3 tys. zł. Były również liczne nagrody rzeczowe.
Finalnie bazę ukończono w roku 1978 kiedy dobudowano w ośrodku świetlicę wraz z pokojami dla kadry. Zrobił to już nowy Nadleśniczy Bolesław Wiśniowski.
Baza OHP w Rosnowie funkcjonowała do roku 1984. Z uwagi na niskie zarobki i ciężką pracę w lesie, młodzież zaczęła poszukiwać wakacyjnej pracy w innych branżach i tym samym ośrodek zakończył swoją działalność.
Nadleśnictwo dzierżawiło później teren m.in. Gminie Manowo gdzie organizowane były dożynki gminne czy też "Polonije Lata" dla chórów polonijnych oraz "Siemionalia" dla zespołów i twórców ludowych. Z terenu korzystały również koła łowieckie i inne instytucje z miasta i powiatu koszalińskiego.
Aktualnie cała infrastruktura bazy została rozebrana.
galerie 1 2 kościół ocieplanie elektrownia droga orlik plac zabaw plaża maszt I maszt II mig-21 tama most rybak fontanna mural mural przedszkole zalany most szkoła klub OHP kino myjnia tablica