Elektrownia wodna w Rosnowie została wybudowana w latach 1910-1922 w rejonie dawniej istniej±cego tam młyna wodnego. Zespół hydroelektrowni składa się z budynku elektrowni (wykonany z cegły), ¶luzy o wysoko¶ci 17 metrów i kanału derywacyjnego o długo¶ci 2,8 km. Elektrownia korzysta z retencji na jeziorze Rosnowskim o pojemno¶ci retencyjnej
0,57 mln m3 i powierzchni lustra wody 154 ha oraz współpracuje z elektrowni± wodn± Niedalino wybudowan± w roku 1912, a której zbiornik Hajka pełni też funkcję zbiornika wyrównawczego hydroelektrowni w Rosnowie.
Ze względu na swój charakter i usytuowanie jest elektrowni± szczytow±, czyli przy niskich przepływach w nocy i w dzień woda gromadzona jest w zbiorniku i puszczana jest na turbiny rano i wieczorem. W miarę wzrostu przepływów czas pracy elektrowni się wydłuża. Maksymalny roboczy poziom piętrzenia na rzędnej wynosi 59,57 m n.p.m.
Elektrownia wyposażona jest w 3 turbiny Francis'a firmy J.M.Voith z Heidenheim z 1924 roku każda o mocy 1,1 MW oraz generatory o napięciu 5,25 kV firmy Siemens-Schuckertwerke z 1922 roku.
Elektrownia przechodziła tylko raz znacz±c± modernizację czę¶ci energetycznej w latach 80-tych XX wieku. Wymianie wtedy uległy wszystkie urz±dzenia rozdzielcze i nastawcze, transformatory, zabezpieczenia oraz okablowanie. Pozostawiono oryginalne wyposażenie w zakresie czę¶ci wytwórczej.
W 1993 roku całkowicie spuszczono wodę ze zbiornika Rosnowskiego celem remontu wzmocnienia kanału doprowadzaj±cego wodę do elektrowni. Poprzednio remontowano kanał w latach 1983-84. Elektrownia była modernizowana w latach 2008 i 2011 w zakresie instalacji nowoczesnych regulatorów obrotów. W 2011 roku dostarczono nowy wał turbiny HZ 2 (firma ZRE Gdańsk SA).
W roku 2015 firma HZBud przeprowadziła kompleksow± (powierzchniow± i wgłębn±) naprawę betonów: budowli wlotowej, przyczółków i flara działowego, pomostu obsługi krat i mechanizmów wyci±gowych, ¶cian zewnętrznych, schodów, ubezpieczeń skarp kanału, oraz powłok antykorozyjnych urz±dzeń jazu regulacyjnego.
W latach 2020-21 przeprowadzono w elektrowni modernizację sieci 15 kV. Jako wykonawcę projektu budowlano-wykonawczego wybrano firmę Energa Invest, natomiast generalnym wykonawc± w zakresie czę¶ci energetycznej została firma Energa Operator. Równolegle do prac energetycznych, na wylotach z turbin trwały również prace hydrotechniczne. Wykonawstwo w tym zakresie objęła firma Hydrokor.
galerie 1 2 ko¶ciół ocieplanie elektrownia droga orlik plac zabaw plaża maszt I maszt II mig-21 tama most rybak fontanna mural mural przedszkole zalany most szkoła klub