Nieistniejący kościół w Zegrzu Pomorskim (Seeger)


Nieistniejący już kościół w Zegrzu Pomorskim (niem. Seeger) został wybudowany w okolicach roku 1890. Ta neogotycka świątynia powstała jak większość budowli z tego okresu na planie prostokąta. Kościół został wybudowany z cegły na kamiennej podmurówce.

Jest kilka teorii co do zniszczenia kościoła. Jedna z nich mówi, że budynek był bardzo zaniedbany i przed II wojną światową miał zostać wyremontowany. Niestety w czasie wojennej pożogi podobno dach się zapadł. Inne plotki wskazują na jego celowe wysadzenie przez wojska radzieckie. Jest jeszcze inna historia, która mówi, że to mieszkańcy wycinali z niego sukcesywnie belki i inne drewno do palenia w piecach zimą w czasie wojny. Osłabiona konstrukcja dachu podczas wichury miała się przez to zawalić.

Wspólnym mianownikiem tych plotek jest dach, więc coś musi być z nim na rzeczy :) Pewnym faktem natomiast jest to, że cegły z rozbiórki tego kościoła posłużyły m.in. jako materiał przy budowie remizy w Świeszynie.

Obok kościoła znajdował się budynek plebani, który zachował się do dnia dzisiejszego. Naprzeciwko budynku plebani przy głównej drodze po I wojnie światowej mieszkańcy postawili pomnik poległym w czasie wojny mieszkańcom Zegrza Pomorskiego (Seeger). Obiekt wykonany w kształcie ustawionego na wielostopniowej podstawie prostopadłościanu zwieńczony kamiennym Krzyżem Zelaznym zawierał tekst "Zu Ehre der Kameraden aus der Kirchengemeinde Seeger, die im Weltkriege 1914-1918 fur uns sterben / Gewidmet vom Krieger u. Landwehrverein Seeger".

Praktycznie w miejscu starej świątyni w roku 1981 rozpoczęto budowę nowego kościoła. To właśnie w nim można zobaczyć obecnie dwa fotele, które zostały ufundowane przez właściciela ziemskiego i hodowcy Kartza von Kameke i na których znajduje się jego herb. Te ocalone z poprzedniego kościoła fotele zostały przechowane przez jednego z mieszkańców i przekazane do nowego kościoła. Naczynia mszalne natomiast odnalazły się w budynku przedszkola w Zegrzu Pomorskim.


Nieistniejący kościół w Zegrzu Pomorskim na fragmencie niemieckiej pocztówki z początku XX wieku - fot. archiwum Robura Nieistniejący kościół w Zegrzu Pomorskim na niemieckiej rycinie z okresu II wojny światowej - fot. archiwum Robura Nieistniejący kościół w Zegrzu Pomorskim na niemieckiej fotografii - fot. archiwum Robura Nieistniejący kościół w Zegrzu Pomorskim na niemieckiej fotografii - fot. archiwum Robura Nieistniejący kościół w Zegrzu Pomorskim na fotografii - fot. pochodzi ze strony parafia-zegrzepomorskie.pl Nieistniejący kościół w Zegrzu Pomorskim na fragmencie niemieckiej pocztówki z początku XX wieku - fot. archiwum Robura Nieistniejący kościół w Zegrzu Pomorskim na fragmencie niemieckiej pocztówki z początku XX wieku - fot. archiwum Robura Wnętrze nieistniejącego kościoła w Zegrzu Pomorskim na fotografii - fot. nieznanego autora Wnętrze nieistniejącego kościoła w Zegrzu Pomorskim na fotografii - fot. pochodzi ze strony parafia-zegrzepomorskie.pl Wnętrze nieistniejącego kościoła w Zegrzu Pomorskim na fotografii - fot. pochodzi ze strony parafia-zegrzepomorskie.pl Wnętrze nieistniejącego kościoła w Zegrzu Pomorskim na fotografii - fot. to fragment niemieckiej pocztówki z początku XX wieku Wnętrze nieistniejącego kościoła w Zegrzu Pomorskim na fotografii - fot. to fragment niemieckiej pocztówki z początku XX wieku Jeden z dwóch foteli ocalałych ze starego kościoła ufundowany przez właściciela ziemskiego Kartza von Kamecke na którym znajduje się jego herb - fot. Joanna Krzyściak Herb rodu Kamecke na jednym z dwóch foteli ocalałych ze starego kościoła ufundowany przez właściciela ziemskiego Kartza von Kamecke - fot. Joanna Krzyściak Plebania w Zegrzu Pomorskim na fragmencie starej niemieckiej pocztówki z początku XX wieku - fot. archiwum Robura Pomnik poległym w czasie I wojny mieszkańcom Zegrza Pomorskiego (Seeger) z tekstem: Zu Ehre der Kameraden aus der Kirchengemeinde Seeger, die im Weltkriege 1914-1918 fur uns sterben / Gewidmet vom Krieger u. Landwehrverein Seeger, przed budynkiem starej plebani i na wizualizacji obecnego budynku - fot. RoburKościół w Zegrzu Pomorskim (Seeger) z początku XX wieku - fot. nadesłał Tommy Kos Zalin. Pochodzi z albumu ''Mein freundliches Köslin'', Heimatkreis Köslin, Radtke 1994 Pieczęć kościelna z Zegrza Pomorskiego z XIX wieku - fot. Robur


galeria 1  2  3  4  Morsy  Św.Patryk  Sprzątanie  KS Rossa  Zawody  Festyn  Remont dachu  Dni Karpiowe  Blok-widmo  Kamerka  Zawody'06  Okna'06  Przycinka'07  Karaoke'07  Zawody'07  01.05.07  Piknik'07  Karaoke 07.2007    Piknik sierpień'07  Andrzejki'07  Dzień Kobiet'08  Pożar'08  Piknik lipiec'08  15-lat Gospody    2 elt'08  Cyrk'08  Festyn'08  cd.2 elt'08  Kolejka'08  Spod Strzechy'08  Sylwester'08  Ślubowanie OSP  Piknik'09  Spod Strzechy'09  WOSP'10  Dzień Kobiet'10  Krępa  Turniej  Spod Strzechy'11  Dzień Dziecka'11  Siemionalia'11  Drwale'11  Płetwonurkowie  Siatkówka'11  Strongman'11  Integracja'11  Dożynki  11.11  Jasełka  WOSP'12  Spod Strzechy'12  Dzień Kobiet'12  majówka'12  Polska-Czechy'12  Michałek'12  50-lecie  bieg'13  Amelka  Zawody 01.09.13  Zawody 08.09.13  Ugotowani  11.11.13  Mikołaj '13  Leśnik  Spławikowe  Koniec sezonu  Ciuchcia  Młyn Niedalino  Elektrownia Niedalino  Powódź  Etnografia  Bursztynowy Pałac  Pałac Manowo  Pocztówki  Port  Latarnia  Agregat  Pałac Bonin  Zjazd Rosnowiaków  Dworek

mouseover