Historia 9. eskadry lotnictwa taktycznego i 24. Bazy Lotniczej w Zegrzu Pomorskim rozpoczyna się w Ornecie, gdzie 23 marca 1952 roku rozpoczęto formowanie 26. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Po kilku tygodniach tworzenie pułku kontynuowano w Malborku. 30 września 1953 roku pułk rozpoczął przebazowanie z Malborka na nowo powstałe lotnisko w Zegrzu Pomorskim; odtąd już działalność pułku związana była nierozerwalnie z piękną i gościnną ziemią koszalińską.
W ramach restrukturyzacji Wojsk Obrony Powietrznej Kraju w 1989 roku 26. PLM został podporządkowany Dowództwu Wojsk Lotniczych i jednocześnie przemianowany na 9. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. W czasie kolejnej, ostatniej restrukturyzacji, dostosowującej polskie lotnictwo do standardów NATO, z końcem grudnia 2000 roku pułk rozformowano i utworzono 24. Bazę Lotniczą i 9. eskadrę lotnictwa taktycznego.
W ciągu półwiecza istnienia jednostki jej największym sukcesem było to, że zawsze efektywnie i bezpiecznie realizowała szkolenia kolejnych zastępów lotniczych, zawsze z honorem i dumą wykonywała najtrudniejsze zadania stawiane przez przełożonych - powiedział w imieniu swoim i mjr. dypl. pil. Ryszarda Raczyńskiego, dowódcy 9. eskadry lotnictwa taktycznego, ppłk dypl. Jacek Krzyżanowski, dowódca 24. Bazy Lotniczej. Obaj byli oficjalnymi gospodarzami 50. rocznicy istnienia jednostki w Zegrzu Pomorskim, którą obchodzono 5 kwietnia 2002 roku.
Obchody rozpoczęto mszą św. rocznicową, po której odbyła się uroczysta zbiórka obu jednostek. Uczestniczyli w niej także zaproszeni goście - przedstawiciele WLOP i zaprzyjaźnionych jednostek, władze pobliskich miast i gmin, senator ziemi koszalińskiej Andrzej Niski. Przede wszystkim jednak było to święto licznych byłych oraz nadal czynnych zawodowo żołnierzy i pracowników cywilnych 26. i 9. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.
To głównie z myślą o nich - ludziach, którzy często wiele lat swojego życia związali z lotniskiem w Zegrzu Pomorskim - przygotowano w klubie garnizonowym słowno-wizualną, pełną wspomnień prezentację przypominającą najważniejsze wydarzenia i fakty z historii jednostki. W klubie zorganizowano także okolicznościową wystawę zdjęć obrazujących działania pułku od 1953 roku po aktualne życie obu dzisiejszych jednostek.
Druga wystawa, urządzona przez mjr. rez. Zenona Glinkowskiego, to prezentacja różnorodnych latających modeli samolotów; znalazły się wśród nich także i te, na których latali lotnicy w Zegrzu.
Z okazji tak niecodziennego święta obie jednostki przygotowały pamiątkowe odznaki, które na spotkaniu z dowódcami zostały wręczone żołnierzom i pracownikom z 30-letnim stażem pracy oraz osobom i instytucjom zasłużonym dla garnizonu.
Szczególne grono wśród zaproszonych osób stanowili byli dowódcy 26. i 9. PLM - płk Czesław Bil, płk Bogusław Wasilewski, kmdr Wojciech Górski, gen. bryg. Zbigniew Bielewicz, płk Piotr Luśnia i ppłk Sławomir Kałuziński. Oprócz pamiątkowych odznak zostali oni uhonorowani specjalnymi listami gratulacyjnymi. Natomiast dowódcę 9. elt mjr. Ryszarda Raczyńskiego i dowódcę 24. BLot ppłk. Jacka Krzyżanowskiego dowódca WLOP wyróżnił białą bronią z dedykacją. Kordziki, w imieniu dowódcy, wręczył szef Wojsk Lotniczych płk dypl. pil. Ryszard Wilantewicz.
Jak podkreślają osoby uczestniczące w 50-leciu zegrzyńskiej jednostki, rocznicę tę obchodzono bardzo uroczyście. Co ważniejsze jednak, przez cały dzień panowała niezwykle serdeczna i przyjazna atmosfera pozwalająca odczuć więzi łączące ludzi, którzy pracowali w Zegrzu przez wiele lat i swoją pracą budowali kształt i wizerunek 26. PLM i 9. PLM.
Hanna Kicman - Wiraże
Zobacz artykuł o pilocie Zbigniewie Wojtanie, który miał zostać kosmonautą |
Zobacz zapis czatu z Jerzym Gotowałą z serwisu gazeta.pl |
Zobacz spis Mig-ów 21 latających w jednostce w Zegrzu Pomorskim |
Zobacz artykuł o wizycie Jana Pawła II w Zegrzu Pomorskim |
Zobacz artykuł o obserwacjach UFO przez pilotów z Zegrza Pomorskiego |